lørdag 14. juni 2025

En liten hagevenn og junistemning



Kommer tilbake med en post til fra reisen, men nå skjer det så mye hjemme i min egen hage. Ble var en liten gråspurv som romsterte ivrig rundt i en rosebusk. Den var rett og slett på lusejakt. 




Det er veldig lurt å legge til rette for fuglene i hagen. De hjelper nemlig til med å rense plantene for utøy som lus og larver.



Observerte spurvemor med nebbet fullt av bladlus. Kanskje den har småtasser i reiret, som venter på mat?
 


Det er ganske bra med blomstring her hjemme også. Med en gang den store rockii-peonen begynner å avblomstre, fortsetter denne fylte sorten. Etter regnet er blomstene så tunge at de nesten ikke kan holdes oppe.


Den aller første Dahlia,  'Black Destiny', er allerede kommet i blomst. I dag har de aller siste kommet i krukker og i bed. Det er så mange blitt, at jeg orker ikke å telle.



Rosbusken 'Frühlingsduft' er forsommerens favoritt. Strategisk plassert, så man kan nyte synet både innefra, fra terrassen, og fra hammocken i skyggen. Sistnevnte ble tatt i bruk i dag, etter en god hageøkt i stekende sol. Omlegging av et bed, mer planting og enda mer vanning har stått på programmet.



Peonene avløser hverandre i noen uker. Humlen ruller rundt i støvbærerne på denne peonen, som jeg har alt opp fra frø.




Hils på 'Katrin Vidar' fra Island! Flyktig som en midtsommernattsdrøm er denne spinosissimabusken.



Papaver 'Manhattan' har slått ut sine silkeaktige kronblad i dag...



... og rosen 'Fenja' er godt i gang. Den storvokste busken står ved inngangen til skogen.



Deler hos

tirsdag 10. juni 2025

Reiseblogg fra England. Utflukt 3, Sissinghurst Castle and Garden

 

Sissinghurst Castle er vel et drømmereisemål for hageinteresserte fra hele verden, og spesielt for roseelskere. Jeg var redd sist i mai skulle være for tidlig for å se roseblomstringen, men dengang ei...



Allerede ved inngangen til hagene, ble vi møtt av de skjønneste klatreroser oppover murene, i full blomst! Den vakre 'Gloire de Dijon' er brukt flere steder på murene. Den er på ønskelisten, men jeg tviler på at den vil bli like imponerende her hjemme.




En ren fryd å bevege seg rundt i de skjønne hagene.



Denne muren er godt dekket i gult.


Vita Sackville-West var ikke bare opptatt av vakre blomster, men også struktur. Siktlinjer og fokuspunkter er viktig.


Skaperen av dette stedet var også en mester i å blande farger og former.


Murene rammer inn de ulike hagerommene.


Fra den berømte hvite hagen. Utsiktstårnet rager opp i bakgrunnen.


Mer fra den hvite hagen.



En fargeklatt bestående av Gladiol (staudevarianten) og Allium.


Mange utsøkte detaljer å studere...


...og en overveldende frodighet. Man blir jo lykkelig av å gå rundt her.



Denne karakteristiske bygningen er et humletørkeri. Det hvite på toppen er ventilasjonssystemet.

Tar gjerne en tur tilbake til dette anlegget når som helst!



Deler hos

torsdag 5. juni 2025

Reiseblogg fra England. Dag 2, Leeds Castle

 


Neste dag dro vi først til Leeds Castle. Stedet har ikke noe å gjøre med en viss, velkjent fotballklubb. Jeg kommer til å skrive om denne turen i Rosebladet også, men det skader ikke med en smakebit i bloggen først. Den lekre rosen over her, stod ved inngangen til hagen. Ingen navneskilter her heller.



Bedene er innrammet av lave hekker med hellelagte stier mellom. Hagen er preget av djerve bladformer og noen spreke fargeklatter innimellom.



Den som hadde en slik blåregn midt i bedet...



Et langt bed langs muren, med roser, stauder, og ikke minst Allium.



En nesten usannsynlig oransje farge på denne klatrerosen.



Sarteste rosatoner på denne muren. Ja, murer, såkalte walled gardens, er jo en spesialitet i England. Hagen hadde også en stor labyrint, som vi nesten gikk oss vill i.



I en eldgammel slottsmur, sitter en ravn. Her har også en blomst funnet fotfeste.
Samme dag besøkte vi Sissinghurst Castle Garden, men den må nesten få en egen post.



Deler hos

fredag 30. mai 2025

Reiseblogg fra England. Dag 1 fra et Rhododendronparadis

 

Hageeierne har vært på en slotts- og hagereise til England. Det var så flott og inspirerende, at bloggen gjøres om til en reiseblogg noen poster. En forsmak fikk vi første dagen, på utflukt til Brighton. Mange roser i full blomst foran lystslottet Royal Pavillon.




Så gikk turen til en stor og helt fantastisk naturpark. Vi spaserte rundt på stier mellom store gamle trær og et hav av Rhododendron og Asalea i Sheffield Park.


Ingen skilter her, for alt skulle være så naturlig som mulig. En skikkelig fargeklatt.



Kombinasjonen av gamle trær og storvokste Rhododendron i alle farger var slående.



Den største attraksjonen var flere store dammer. Mer malerisk kan det vel ikke bli?


Selvfølgelig var det innslag av gjess og ender langs bredden.



Sånne farger ser vi ikke i skogen her hjemme.


Synes denne mørklilla var ekstra fin. Enda mørkere i virkeligheten.




Hele parken var full av de vakreste motiver.

Etter hjemkomsten har jeg holdt på ute i hagen og i drivhuset fra morgen til kveld. Mye å ta igjen etter nesten en uke borte! Blant annet en mengde tomatplanter og Dahlia som skal over i store potter og krukker. Som skal bæres rundt. Støl nå.


Deler hos

My Corner of the World

Saturday's Critters



søndag 18. mai 2025

Første rose, feiring og mer fargeharmoni


Første rose ut i år, som i fjor og mange andre år, er spinosissimarosen 'Mary Queen of Scots'


En annen rosa skjønnhet er denne Trilliumen som er en variant av Trillium grandiflorum, tror jeg.


 

17. mai er vel overstått. Etter en tidlig 17-mai-frokost tok mor og datter en tur i hagen for å se på tulipanblomstringen. Min mor har sydd begge Telemarks-stakkene, og sølvet er arvet fra bestemor, oldemor og tippoldemor (minst).



Leg merke til at eldkvedens (Chaenomeles japonica) tas opp av tulipanen 'Menton' i forgrunnen. Tulipanen har den fargen inni, og er lysere utenpå.



Noe av de samme fargenefinnes også i tulipansorten 'La Belle Epoque'.



Heisan! Hva gjør du inni den fine, fylte narsissen?



En av mine favorittulipaner er Tulipa 'Ballade'. En liljeblomstret sort.


Trepeonen, Paeonia rockii er blitt kjempediger, og blomstrer for fullt. Biene svermer rundt, men her er det en liten blomsterflue som har landet inni godsakene.



Deler hos

tirsdag 13. mai 2025

Bitteliten Primula, flere løkblomster og ekte gåsunger

 


Hadde jeg ikke gått ned på kne for å fotografere noen narsisser, hadde jeg ikke oppdaget denne knøttlille primulaen. Plantet den i fjor eller forfjor, men finner den ikke i notatene mine.



Tulipaner dominerer i bedene, og det begynner å bli veldig tørt. Både mars og april har vært tørre. Vannslangen flyttes rundt fra bed til bed.



Tulipanene 'Sarah Raven' og 'Alise' er da et vakkert par?


Det skjer mye bortover mot Hostastien. 



Fylte og enkle tulipaner i selskap. Den forreste er Tulipa 'Dream Touch', den høye lyse skal være 'Charlize'.

I kveld har jeg besøkt hele to gartnerier i nærheten med Hagelaget. Mellom de to ble det tid til en liten tur ned til sjøen. Der var det flere gåsefamilier som ruslet rundt.


Her har familien grågås (Anser anser) fått selskap av en hettemåke (Chroicocepalus ridibundus). Sistnevnte er i tilbakegang her i Norge.



Fascinerende å se gjessene går i gåsegang.

I morgen er jeg helt sikker på at de første rosene springer ut. Det er rekordtidlig her.



Deler hos