søndag 28. desember 2025

En slags hvit jul


 Selv om det ikke har kommet mer enn en halv millimeter snø hittil, er det ganske hvitt ute. Noen få kuldegrader sørger for rim på bakken, på planter, hustak, ja på alle flater. Det første bildet viser frøstander av en blærespirea (Physocarpus opulifolius).


Rimete bunndekkere.



Klatrehortensia (Hydrangea petiolaris) blir alltid pen i vinterdrakt.




Frossen belysning på frossent rekkverk.


I dammen nedenfor der vi bor, holder svaneparet fortsatt til. Dammen fryser nok til ut på vinteren. Da flytter svanene ned til sjøen.


Svaneparet har holdt sammen i årevis, og hekker på samme sted hvert år. De kjenner nok meg igjen også.



Vinterersjonen av blodtopp (Sanguisorba hakusanensis) 'Lilac Squirrel'.



Brunt bladverk kan bli riktig lekkert med litt rimpynt.



Roseknoppen til 'Brother Cadfael' kommer neppe til å springe ut.

Siden sist har huset vært fullt av gjester, og vi har vært borte på en overnatting. Nå er det bare to gjester igjen, og vi slapper av med sjakk på TV, julehefter og julekaker.

Ønsker alle en trivelig romjul!



Deler hos


lørdag 20. desember 2025

Hagebesøk og tur.


Denne gjengen stakk innom. Skulle bare ha litt eføy...


Årets nest  korteste dag bød på fristende turvær. 



Ble en tur ned til fjorden med lånehunden Archie.



 I hagen holder blåmeisen stand.




Deler hos

lørdag 13. desember 2025

En roseknopp

 


Den lille snøen som var, regnet selvfølgelig bort. Grønn vinter er her igjen. En roseknopp vil gjerne åpne seg. Viljesterk i det halvmørke dagslyset mot midten av desember.



Rosebladene er stadig grønne - og besatt av duggdråpejuveler om morgenen.



Lille, søte blåmeisen (Cyanistes caeruleus) tar seg en pause i jobbingen med å skaffe seg mat.



Svarttrosten (Turdus merula) synes nesten ikke der den beveger seg i løvet under treet. Som vanlig er det tre hanner som holder sammen gjennom vinteren. Til våren blir de fiender, og passer på hvert sitt revir.



Kanskje blåmeisen er en av dem som er klekket ut i fuglekassen på veggen? Eller en av foreldrene som inntar kassen hver vår?



Ønsker alle en trivelig førjulstid!



Deler hos
Saturday's Critters



lørdag 6. desember 2025

Vinterliv

 


Det har vekslet mellom våt snø og regn de siste dagene. Vått og grått. Mens juleforberedelsene går sin gang innendørs, leter fugler og dyr etter mat utendørs.

Kjøttmeisen (Parus major) og de andre småfuglene holder på helt til det er mørkt.



Kjøttmeisen har satt seg på et hageredskap.



Ekornet har fått våte øredusker. Det gravde ivrig i bakken, og har funnet noe spiselig under snøen.

God adventshelg! Her skal det bakes etter at kjøkkenet er rundvasket.


Deler hos
Saturday's Critters