Ja, det ble et par kuldegrader i natt. Mange av plantene står fortsatt fine, men det spørs om neste natt med minusgrader forvandler bladverket til svart og vassent... Dahlia 'Dahlegia Tricolore' strålte om kapp med sola i går. Klare netter, derimot, er "farlig" på denne tiden.
Lite å si på fargeprakter her. Jeg er som vanlig på etterskudd med alt som må ordnes før vinteren. Drivhuset skulle ha vært ryddet og vasket. En av unnskyldningene har vært en agurkplante som fortsatt leverer, til over midten av oktober. Tror det må være ny rekord. Små og tynne riktignok, men ellers perfekte. Har faktisk vært selvforsynt med agurk siden i juni.
En løvemunn, Antirrhinum majus 'Black Prince' titter frem gjennom en Phormium. Sistnevnte skal straks inn i drivhuset.
Rekker denne blomsten av Dahlia 'Dahlegria White' å springe ut, mon tro?
Neste unnskyldning for å utsette rengjøring av drivhuset, er mengder av løk som må legges. Ja, flere kasser med tulipanløk, narsisser og annet graves ned i jorda i disse dager. Luker, rydder og beskjærer samtidig. Det tar sin tid. Men til våren skal det bli fint.
Dahlia 'Bright Eyes' klarte i hvert fall å slå ut blomsterknoppene før den færle nattefrosten. Denne fikk bli med inn i vase, sammen med store og små blomster i alle mulige farger og fasonger.
Den kjappe lille spettmeisen (Sitta europaea) har det som alltid travelt. Fyker opp og ned trestammene og mellom fuglematerne.
I dag fortsetter løknedlegging og drivhusrydding. God helg!
Deler hos
...I have never grown dahlias, but after seeing yours, I hope to try some this spring. I wish you well getting your garden prepared for winter, Be well!
SvarSlettOh, you should try! Dahlias are so exotic, florishing and lovely. Thank you.
SlettDet er flotte dahlia du har, og imponerende blomstring. Tenk at du har hatt agurker helt frem til nå. Agurknytt i oktober, den var god! :-)
SvarSlettTusen takk! De kunne jo ha fortsatt videre, om det ikke var for et par netter med den forbaska frosten. Ikke sant ;)
Slett